Міжнародна співпраця та обмін досвідом у дружній Естонії (доц. Федосова К.С.)

Відділ міжнародних грантів та академічної мобільності Одеського національного технологічного університету під керівництвом проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків професора Мардар М. Р. проводить велику і повсякденну роботу із залучення студентів і викладачів ОНТУ до отримання грантів мобільності в рамках проєктів програми Еразмус+. Цього разу пощастило і мені. Щойно я повернулася з Естонії, де протягом 2-х тижнів в рамках програми міжнародної академічної мобільності Erasmus + прочитала восьмигодинний курс лекцій англійською мовою на тему «Перспективи роботи та співпраці між м’ясними компаніями та ресторанним бізнесом» в Естонському університеті природничих наук (Estonian University of Life Sciences) у місті Тарту. На лекціях, які викликали жвавий інтерес, були присутні студенти, викладачі та представники бізнесу.
 
Всі лекції в Тартуському університеті проводяться у гібридному форматі – бажаючі можуть бути присутніми як в аудиторіях, так і дивитись лекції онлайн. Для цього аудиторії оснащенні сучасним обладнанням, що дозволяє вести пряму трансляцію із підключених камер та мікрофонів. Зазвичай лекції зберігаються впродовж двох тижнів на сервері університету та знаходяться у відкритому доступі.
 
Цікавою відмінністю Тартуського університету є те, що кафедра і факультет Харчових технологій об’єднують в собі різні напрямки харчової промисловості від молочних та м’ясних продуктів до виробництва пива і кондитерських виробів. Незважаючи на те, що навчання для громадян Європейського Союзу в Естонії безкоштовне, на кожному курсі спеціальності «Харчові технології» навчаються лише по 25-30 студентів, а в магістратурі по 10-15 студентів.
 
У вільний час між лекціями в Тартуському університеті, на запрошення представників готельно-ресторанного бізнесу Естонії та сусідніх з нею країн, я відвідала багато різних університетів та професійних шкіл у сфері готельно-ресторанного бізнесу в Естонії, Фінляндії і Латвії, таких як Коледж Тартуського університету в м. Пярну, Естонський підприємницький університет прикладних наук у Талліні, Кулінарний, туристичний і бізнес коледж в м. Гельсінкі, Фінляндія, Хаага-Хелія університет прикладних наук в Гельсінкі, Ризький університет Туріба в Латвії. В деяких з них я прочитала відкриті лекції про українську кухню та роботу волонтерських ресторанів.
 
Найдивовижнішим є те, що в Естонії вже більше десяти років вся документація ведеться виключно в електронному вигляді. У кожного з викладачів і студентів є електронний підпис який використовуються для будь-якої документації. Курсові проекти, дипломи та конспекти не роздруковують, а здають лише в електронному вигляді.
 
Слід зазначити що Естонія дуже підтримує Україну в такий важкий час – на кожному будинку, автобусі та дверях всіх закладів красуються українські прапори. В країну приїхало більше 30 тис. біженців з України, яким надають житло та допомогу. В деяких учбових закладах збирають українські класи та групи для навчання.
 
Взагалі можна зробити висновок, що мій візит до Естонії пройшов дуже плідно – вдалося отримати згоду від завідувача кафедри Харчових технологій доктора Іві Джоуду на участь в оргкомітеті нашого міжнародного конкурсу Black Sea Science, перейняти досвід радянської країни, яка змогла стати членом Європейського Союзу, познайомити студентів та викладачів естонських навчальних закладів з українською кухнею, розповісти про війну та сміливість нашого народу.
 20220427_155359Certificate Mobility Estonia.jpg Fedosova
Катерина Федосова, доцент кафедри готельно-ресторанного бізнесу